Wiem, wiem! Pewnie część z Was chciałaby mnie zlinczować za sam tytuł. W dobie zrywania boazerii ze ścian, jako obciachowego symbolu PRL-u, ja nawołuję do boazeri i to w łazience. Jednak pomyślcie o tym, że boazeria nie powstała u nas i nie wymyślono jej w latach 80-tych jednak jest to element klasyczny, ponadczasowy istniejący od lat zarówno w angielskich jak i amerykańskich domach. Jesli macie boazerię w domu - zastanówcie się, czy na pewno zrywać. A może by tak przemalować na biało lub szaro, a może by tak zerwać, ale zostawić pas o wysokości ok.jednego metra i tez pomalować. Taki element sprawdza się w pomieszczeniach, gdzie ściany się bardzo brudzą, czyli w przedpokojach i łazienkach. Ponadto nie musimy wynajmować fachowców - tylko możemy położyć ją sami ( sa teraz gotowe deski boazeryjne, które można w bardzo łatwy sposób połączyć) lub zlecić to tacie lub innej rodzinnej złotej rączce. A tu kilka inspiracji na potwierdzenie moich wcześniejszych słów - boazeria naprawdę może być fajna.











Rysunki pochodzą ze strony
all constructions. A oto kilka fachowych rad, które znalazłam tam na temat układania boazerii.
- Do przybijania deseczek ozdobnych używa się gwoździ z zmniejszoną główką. Dążąc do tego, żeby główka gwoździa nie była widoczna, deseczki ozdobne wbija się z boku. Ponieważ często wbija się cienkie drewno, które może pęknąć, ważne, by sprawdzić albo przygotować również same gwoździe. Wbijając deseczki ozdobne, bardziej odpowiednie są tępe gwoździe, fachowcy przed wbijaniem często uderzają młotkiem w czubek gwoździa. Ostre gwoździe rozszczepiają drewno.
- Przybijanie deseczek. Gwoździe trzeba przybijać w odległości 20-25 mm od brzegu deski, od końców - co najmniej 70 mm. Chcąc przybijać gwoździe w mniejszej niż 70 mm odległości od brzegu, na gwoździe wierci się otwory, żeby deseczka nie pękła.
-W wilgotnych pomieszczeniach, np., w łazienkach bądź saunach, za deseczkami trzeba zostawić przestrzenie do wentylacji - przybijając łatki poziomo, między danymi miejscami między nimi zostawia się odstępy
-Deseczki z wpuszczeniami mocuje się ze pomocą przeznaczonych do wykończenia gwoździ. W takim przypadku gwóźdź wbija się do wpuszczenia. Żeby go nie zepsuć, ostatnie uderzenie wykonuje się dłutem
-Mocowanie deseczek za pomocą klamer